parallax background

متوجه شدم قسمتى از بوی بد از لوزه هایم هست به نظر شما در اینگونه موارد نیاز به جراحى هست؟

مسابقه لبخند کودک ۳ تلگرام
آذر ۲۵, ۱۳۹۶

لوزه هایم بو می دهد


با عرض سلام دکتر علیرضا طالبیان هستم و جواب یکی از سوالات که از طریق وبسایت به دست ما رسیده است خدمت شما عرض می کنم.

خانم یا آقایی توضیح داده اند که از کودکی با مشکل بوی بد دهان درگیر بوده اند به طوری که به خاطر این مشکل خجالت می کشیده اند و ناراحت بوده اند از این وضعیت و موقع صحبت کردن طوری صحبت می کرده اند که هوای کمتری از دهانشان خارج بشود و به همین دلیل تلفظ لغات و حروف را به طور کامل انجام نمی داده اند. همیشه مسواک می زنند و نخ دندان می کشند و زبانشان را با مسواک تمیز می کنند اما اظهار کرده اند که این کار باعث برطرف شدن بوی دهانشان نشده است. اظهار کرده اند که قسمتی از بو را از پشت حلق و کنار لوزهایشان احساس می کنند و پرسیده اند که آیا در اینگونه موارد جراحی باید انجام بشود یا نه.

اظهار کرده اند که قسمتی از بو را از پشت حلق و کنار لوزهایشان احساس می کنند و پرسیده اند که آیا در اینگونه موارد جراحی باید انجام بشود یا نه.


آیا جراحی لوزه الزامی است؟


در پاسخ به این نکته به عرض می رسانم که بر اساس تجربیات ۱۲ ساله ما، یک سوم افراد اظهار می کنند که در ناحیه حلق شان بوی نامطبوعی احساس می کنند و به همین دلیل با توصیه متخصص گوش و حلق و بینی و یا اصرار خودشان ممکن است مبادرت به انجام جراحی لوزه کنند. توجه داشته باشید که لوزه ها بخشی از سطح دهان را تشکیل می دهند و مشخص است که با حذف آن، بخشی از این سطح برداشته می شود و سطح کوچک تر می شود و به طبع آن، میکربهای کمتری در محیط دهان حضور خواهند داشت. اما جراحی لوزه در کوتاه مدت ممکن است باعث کاهش میزان بوی دهان بشود اما دوباره رشد میکروبها به گونه ای تغییر پیدا می کند که در بیشتر موارد، بوی بد دهان به همان اندازه قبل از جراحی بر می گردد.

20 درصد از مراجعین ما جراحی لوزه انجام داده اند!!

نکته دیگر اینکه، تجربیات ما نشان می دهد وقتی بررسی می کنیم پرونده های بیماران را، حدود ۲۰ درصد از افرادی که برای برطرف شدن مشکل بوی دهانشان به ما مراجعه داشته اند جراحی لوزه انجام داده اند. اگر جراحی لوزه با عث برطرف شدن بوی بد دهان می شد دیگر به دنبال درمان به ما مراجعه نمی کردند.

پس بنابراین ممکن است در بعضی موارد جراحی لوزه باعث کاهش میزان بوی دهان بشود اما جراحی لوزه به معنای حذف بوی دهان نخواهد بود. توصیه ما این است اگر جراحی لوزه صرفاً به دلیل بوی دهان می خواهد انجام بشود اصلا مبادرت به انجام آن نکنید.

اما اگر به دلایل دیگری سوای بوی دهان و به دلایل پزشکی که متخصص گوش و حلق و بینی به شما پیشنهاد می کند، اگر مایل بودید انجام بدهید که در این موارد مفید است. قطعاً متخصص لازم دانسته که این کار را انجام بدهید و شما از منافع آن بهره مند خواهید شد.

اما اگر به دلیل بوی دهان و بنا به اصرار شما و یا توصیه همکاران جراح گوش و حلق و بینی می خواهید این کار را انجام بدهید، بدانید که به نتیجه ای که می خواهید ممکن است نرسید و همچنان شما از بوی دهان رنج ببرید.

هر کاری انجامش باید به گونه ای باشد که منافعش بر مضارش بچربد. بنابراین ممکن است شما در بیمارستان بستری بشوید هزینه بپردازید و لوزه را عمل کنید اما آنچه که به دست می آورید در مقابل هزینه ها و زحماتی که کشیدید می بینید که ناچیز است. بنابراین به دقت زیر بار این جراحی بروید. با تشکر از توجه شمابه کانال ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید


کلیک کنید
تلگرام

messvak@

سروش

mesvak@

گپ

mesvak@

منتظر دیدگاه شما هستیم


از شما تقاضا داریم با صرف چند ثانیه نظر خود را در باره این مقاله در فرم زیر (ارسال دیدگاه) برای ما ارسال فرمایید.

ضمناً اگر مایلید از اولین کلینیک اختصاصی بوی دهان کشور با 12 سال سابقه مشاوره دریافت کنید در فرم زیر شماره

تلفن خود را ارسال کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *