parallax background

درمان عفونت لثه با روش های جراحی و غیر جراحی

عفونت لثه چیست و چگونه ایجاد می شود؟
شهریور ۱۳, ۱۳۹۶
علایم و نشانه های التهاب لثه (ژنژیویت) و عوامل مستعد کننده آن
شهریور ۲۲, ۱۳۹۶

مقدمه


به محض مشاهده علایم عفونت لثه باید با دندان‌پزشک خود مشورت کنید. علائم عفونت لثه شامل موارد زیر می‌شود:

تورم لثه، درد به هنگام لمس ‌لثه، خونریزی، تحلیل ‌لثه، خروج چرک از ‌لثه، بوی دهان، لقی دندان، تغییر در نحوه چفت شدن دندان های فک بالا و پایین.

هر زمانی که تشخیص عفونت لثه مشخص شد، بر اساس شدت عفونت، گزینه‌های درمانی متفاوتی مطرح خواهد شد. روش‌های مهم درمان عفونت لثه به شرح زیر هستند:

عفونت لثه

دهانشویه
دهانشویه نویان®

نویان بزن

دهانشویه نویان ساخته شده بر اساس گواهی ثبت اختراع به شماره 93728

دهانشویه ضد عفونت لثه


همانطور که می دانید علت بیماری های لثه، میکروارگانیسم های دهان مخصوصاً باکتری ها هستند. این باکتری ها را به روش های مختلف می توان کاهش داد و مواد ناخواسته آنها را خنثی کرد.

یکی از کم عارضه ترین روش ها کاربرد محصولات بهداشت فردی مانند دهانشویه است. این محصول برخلاف داروها که در تمام بدن پخش می شوند، فقط در دهان تاثیر گذارند و به همین دلیل فاقد عوارض جانبی در سایر نقاط بدن هستند.

دهانشویه دارای زینک با کاهش تعداد باکتری ها و خنثی سازی ترکیبات تولید شده توسط باکتری ها، کمک خوبی در درمان عفونت لثه محسوب می شود.

دهانشویه نویان ® با دارا بودن زینک، شما را در درمان التهاب لثه، عفونت لثه و خونریزی لثه یاری می کند.


drug icon70

تجویز آنتی بیوتیک


مانند عفونت‌ های سایر نقاط بدن استفاده از آنتی‌ بیوتیک ها در درمان عفونت لثه می‌تواند کمک‌ کننده باشد. تتراسایکلین، آموکسی سیلین، و مترونیدازول از جمله آنتی‌بیوتیک‌های پر کاربرد هستند. این داروها از طریق جریان خون به بزاق و مایع ترشح شده در شیار لثه می رسند و باکتری های این نواحی را به شدت سرکوب می کنند.

جرمگیری، صاف کردن سطح ریشه

.

باکتری ها بر روی جرم و رنگدانه های (پیگمان ها) چسبیده به دندان  چسبندگی زیادی دارند و به شدت در این نواحی رشد و تکثیر می یابند. در بیشتر موارد با انجام جرم گیری و صاف کردن سطح ریشه می‌توان عفونت لثه را به طور موفقیت‌ آمیزی درمان کرد.جرم گیری معمولاً با دستگاه اولتراسونیک و یا با قلم‌های دستی انجام می شود. هدف از جرم گیری برداشتن جرم‌های فوق ‌لثه و زیر ‌لثه و رنگدانه ها از روی سطح تاج و ریشه دندان است. در بیشتر موارد با حذف جرم و پیگمان، تعداد باکتری های تولید کننده عفونت لثه  و علایم بیماری به شدت کاهش می یابد.

برساژ یا پروفیلاکسی

.

معمولاً بعد از جرم گیری، سطح دندان به وسیله برس به گونه‌ای تمیز می‌شود که پلاک دندانی از روی دندان حذف شود. در واقع با انجام برساژ، جرم گیری تکمیل می‌شود و سطوح دندانی آماده پذیرش فلوراید تراپی می گردند.

فلورایدتراپی

.

فلوراید تراپی یکی دیگر از درمان های مکمل محسوب می شود. فلوراید علاوه بر تقویت دندان ها باعث کاهش تعداد باکتری های دهان، التهاب لثه و بوی بد دهان می شود. معمولاً قبل از فلوراید تراپی برساژ انجام می شود تا جذب فلوراید به سطوح دندان افزایش یابد.

جراحی لثه

.

جراحی لثه در مواقعی انجام می‌شود که سایر روش‌های غیر تهاجمی مذکور بی‌ نتیجه باشند.معمولاً اگر پاکت پریودنتال بیش از چهار میلی‌متر باشد انجام جراحی لثه می‌تواند درمان را کامل کند.جراحی لثه ممکن است با برداشتن ‌لثه و یا کشیدن دندان همراه باشد.

چون پیشگیری بهترین روش برای جلوگیری از عفونت لثه است، مراقبت از ‌لثه و دندان‌ها در اولویت قرار دارد. به طور روزانه از مسواک، خمیردندان، نخ دندان، و دهانشویه استفاده کنید و حداقل سالی دوبار به دندان‌پزشک مراجعه کنید. در صورتی که به این دستورات عمل کنید ‌لثه و دندان‌های سالمی خواهید داشت و به عفونت لثه مبتلا نخواهید شد.


تلگرام

messvak@

سروش

mesvak@

گپ

mesvak@

منتظر دیدگاه شما هستیم


از شما تقاضا داریم با صرف چند ثانیه نظر خود را در باره این مقاله در فرم زیر (ارسال دیدگاه) برای ما ارسال فرمایید.

ضمناً اگر مایلید از اولین کلینیک اختصاصی بوی دهان کشور با 12 سال سابقه مشاوره دریافت کنید در فرم زیر شماره

تلفن خود را ارسال کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *