parallax background

علایم و نشانه های التهاب لثه (ژنژیویت) و عوامل مستعد کننده آن

درمان عفونت لثه با روش های جراحی و غیر جراحی
شهریور ۱۵, ۱۳۹۶
نکات بهداشتی
نکات بهداشتی از دکتر طالبیان
مهر ۵, ۱۳۹۶

مقدمه


آیا موقع مسواک زدن، موهای مسواک شما صورتی رنگ مي‌شود؟ و یا اینکه موقع سیب گاز زدن، لکه‌های صورتی رنگ بر روی سیب مشاهده می‌کنید؟ این‌ها می‌توانند علایم و نشانه های التهاب لثه (ژنژیویت) باشند. بر طبق آمار از هر چهار نفر آمریکایی سه نفر در طول زندگی به التهاب ‌لثه دچار می‌شود. اما این موضوع نباید شما را نگران کند چون با رعایت بهداشت می‌توان التهاب لثه را برطرف کرد.

التهاب لثه فرم اولیه بیماری ‌لثه است که براثر تجمع پلاک دندانی ایجاد میشود. پلاک دندانی لایه نازکی است که بر روی تاج دندان تشکیل می‌شود و باکتری‌ها بر روی آن تکثیر می‌یابند. باکتری‌های ساکن بر روی پلاک دندانی، ترکیباتی تولید می‌کنند (توکسین) که باعث تورم ‌لثه، قرمزی، و خونریزی آن می‌شوند. در مواقعی که التهاب لثه در نتیجه بهداشت ضعیف دهان (مانند نزدن مسواک روزانه به مدت 2 دقیقه در روز، پاک نکردن جرم روی زبان و یا عدم استفاده از نخ دندان ) ایجاد می شود سایر عوامل باعث تشدید آن خواهند شد مانند: کشیدن سیگار، بیماری دیابت (بیماری قند)، و بارداری.

نقش دندانپزشک در کاهش التهاب


نکته  امیدوارکننده این است که با کمک دندانپزشک و تقویت بهداشت دهان میتوان سلامتی را  به دهان برگرداند. دندانپزشک تان با تغییراتی در نحوه بهداشت دهان و دندان، شما را در درمان و پیشگیری از التهاب لثه کمک خواهد کرد. دقت داشته باشید که دندان ها و لثه شما باید یک عمر در سلامتی به سر برند و شما بایداز آنها کاملاً مراقبت کنید.

همانطور که گفته شد علت اصلی التهاب لثه، پلاک دندانی است. بنابر این پیشگیری از التهاب لثه بدون کاهش یا حذف پلاک دندانی ممکن نیست. به یاد داشته باشید که روزانه 2 دقیقه دندان هایتان را مسواک بزنید و یکبار از نخ دندان استفاده کنید.

به این ترتیب پلاک دندانی چسبیده بر روی دندان و لثه ها کاهش یابد. عوامل دیگری هم هستند که میتوانند زمینه ساز ابتلا به التهاب لثه شوند. اگر یک یا چند عاملی که در زیر لیست شده است در باره شما صادق است، توجه ویژه ای مبذول دارید. بار بعد که نزد دندانپزشک رفتید در این باره گفتگو کنید.


ریسک فاکتورها (عوامل مستعد کننده التهاب لثه)

بر روی گزینه ها کلیک کنید
سیگار و تنباکو
سیگار و تنباکو یکی از مهمترین ریسک فاکتور های بیماری لثه است و میتواند موفقیت درمان را کاهش دهد. سیگاری ها و کلاً کسانی که از تنباکو استفاده می کنند 2 برابر دیگران مستعد ابتلا به التهاب لثه هستند.
استرس
استرس کار مبارزه با عفونت ها مانند التهاب لثه را دچار مشکل می کند.
اختلالات هورمونی
اختلالات هورمونی در بانوان در زمان پریود ماهانه و بارداری لثه ها را حساس تر و مستعد التهاب میکند.
سو تغذیه
سو تغذیه با کاهش ترکیبات لازم برای مبارزه با عفونت از جمله بیماری لثه، توان بدن برای مبارزه با عفونت را کم میکند.
داروها
داروها بر سلامت دهان تاثیرگذار هستند. استفاده از هر نوع داروی مصرفی را به دندانپزشکتان اطلاع دهید.
بیماری های مزمن
بیماری های مزمن مانند دیابت (بیماری قند)، ایدز (HIV)، توان بدن در مقابله با هر نوع عفونت از جمله بیمای لثه را پایین می آورد. دندانپزشک را در جریان آنها قرار دهید.

دهانشویه ضد التهاب


شما با دهانشویه هایی که بر اساس گواهی ثبت اختراع ساخته شده اند می توانید به مبارزه با التهاب لثه (ژنژیویت) بروید.

جدیدترین دهانشویه از این نوع، دهانشویه ساخته شده بر اساس گواهی ثبت اختراع دکتر علیرضا طالبیان ® است.

این دهانشویه با از بین بردن باکتری های مضر که باعث التهاب لثه می شوند، بیماری لثه را از بین می برد. این دهانشویه همچنین قادر است با کاهش باکتری ها، پوسیدگی دندان و بوی دهان را کم کند. این دهانشویه می تواند به طور لحظه ای بوی دهان را خنثی کند.

دهانشویه
دهانشویه نویان®

نویان بزن

دهانشویه نویان ساخته شده بر اساس گواهی ثبت اختراع به شماره 93728

علایم و نشانه های التهاب لثه (ژنژیویت)

علایم عفونت لثه - اینترو

چون معمولاً ژنژیویت بدون درد است، بسیاری از مردم نمی دانند که لثه ای ملتهب دارند. در مقالات دانشگاهی کشور آمریکا تصریح شده است که 75% از افراد در طول زندگی شان به درجاتی از التهاب لثه مبتلا می شوند. بنابر این باید برای شما موضوعی مهم باشد تا همیشه به دنبال علایم آن باشید. دندانپزشک نیز می تواند در این خصوص به شما کمک کند.

باید به دنبال علایم و نشانه های التهاب لثه (ژنژیویت) باشید:

- قرمزی و تورم لثه

- خونریزی لثه مخصوصا موقع استفاده ازمسواک و نخ دندان.

- زخم لثه که ماندگار است و نمی رود.

- درد و حساسیت دندان: هنگامی که لثه تحلیل می رود سردی، گرمی، شیرینی و ترشی باعث حساسیت دندان ها می شود.

- بوی دهان ماندگار که قطع شدنی نیست. حاصل فعالیت باکتری های پلاک دندانی، ترکیباتی بدبو مانند ترکیبات فرار گوگرددار است که باعث بوی بد دهان می شوند.

- لقی دندان و یا تغییر در نحوه چفت شدن دندان های بالا و پایین. این علامت در نوع پیشرفته بیماری لثه به نام پریودونتیت دیده می شود. این بیماری بعضی موارد با عفونت لثه همراه است.

تلگرام

messvak@

سروش

mesvak@

گپ

mesvak@

منتظر دیدگاه شما هستیم


از شما تقاضا داریم با صرف چند ثانیه نظر خود را در باره این مقاله در فرم زیر (ارسال دیدگاه) برای ما ارسال فرمایید.

ضمناً اگر مایلید از اولین کلینیک اختصاصی بوی دهان کشور با 12 سال سابقه مشاوره دریافت کنید در فرم زیر شماره

تلفن خود را ارسال کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *