نکات بهداشتی
نکات بهداشتی از دکتر طالبیان
مهر ۵, ۱۳۹۶
مسابقه لبخند کودک ۳ تلگرام
آذر ۲۵, ۱۳۹۶

 

دندانپزشکی زیبایی
میخواهید لبخند خود را زیباتر کنید؟
در این مقاله ببینید که روش های درمانی از قبیل کرون، ونیر، سفید کردن دندان ها، بریج ها،ایمپلنت یا حتی ایجاد تغییرات در تمام دندان ها چگونه می توانند به زیباتر شدن لبخند شما کمک کنند.

ترمیم همرنگ دندان (کامپوزیت)
ترمیم همرنگ دندان یا ترمیم زیبایی نوعی روش ترمیم دندان است که بخش از دست رفته دندان با مواد همرنگ دندان اصلاح می شود. ترمیم همرنگ دندان ساده ترین و ارزان ترین روش بازگرداندن زیبایی به دندان است که از آن میتوان برای ترمیم دندان های شکسته شده یا ترک دار، بستن فضاهای بین دندان ها، عوض کردن شکل دندان یا به جای ترمیم آمالگام (ماده نقره ای رنگی که برای ترمیم دندان های آسیای کوچک و بزرگ به کار می رود) استفاده شود.

ونیر
ونیرها پوسته های نازک و سفارشی هستند که روی سطح جلویی دندان ها قرار می گیرند.از ونیر می توان برای تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان ها استفاده کرد. ونیرها معمولاً از جنس کامپوزیت و یا پرسلن (چینی) هستند. ونیر ها در مقایسه با روکش چینی یک روش محافظه کارانه برای تغییر رنگ یا شکل دندان محسوب میشوند.

روکش
روکش مانند یک کلاه است که بر روی یک دندان ضعیف یا آسیب دیده قرار داده می شود
تا شکل، اندازه، قدرت و یا زیبایی آن افزایش یابد. طول عمر تاج بین ۵ تا ۱۵ سال است و می توان از فلز، چینی متصل به فلز، رزین یا سرامیک درست شده باشد. قبل از اینکه روکش بر روی دندان قرار داده شود، دندان ترمیم میشود و به اندازه ضخامت روکش از دورتادور دندان تراش می خورد. سپس قالبگیری انجام شده، و کار به لابراتوار ارسال میگردد تا روکش ساخته شود. روکش ارسالی از لابراتوار پس از اصلاحات جزیی به وسیله چسب مخصوصی به نام سمان بر روی دندان چسبانده می شود.
تغییر شکل مینای دندان
شکل دادن به مینا یک فرایند سریع و بدون درد است که تغییراتی در مینا دندان های طبیعی ایجاد می شود تا ظاهرشان بهبود یابد. به طور کلی برای اصلاح نقص های کوچک مانند سطوح ناهموار دندانی و دندان هایی که بر روی هم قرار گرفته باشند. از محاسن این روش این است که نتایج آن بلافاصله دیده می شود. شکل دادن به مینا ممکن است با ترمیم همرنگ دندان همراه شود.

ارتودنسی
با انجام ارتودنسی می توان دندان های کج و معوج را اصلاح کرده، سلامت دهان و دندان را ارتقا بخشید. همچنین ظاهر لبخند فرد (چه کودک و چه بزرگسال) را بهبود بخشید. ارتودنسی با استفاده از فشار ثابت در طول زمان به آرامی دندان ها را حرکت می دهد و به مرور مرتب می کند.همچنان که دندانها حرکت می کنند، استخوان اطراف دندان ها هم دچار تغییر میشوند و ممکن است در ظاهر لبخند تغییراتی ایجاد کنند.

انواع براکت های ارتودنسی
براکت های ارتودنسی قطعات فلزی یا غیر فلزی هستند که بر روی دندان ها چسبانده می شوند و محل قرار گرفتن سیم ارتودنسی هستند. اگرچه هنوز از براکت های فلزی استفاده می شود، اگر ظاهر آنها را دوست ندارید از دندانپزشک تان بخواهید تا از براکت های همرنگ دندان برای شما استفاده کند. براکت های غیر فلزی می توانند شفاف یا همرنگ دندان، به رنگ دندان باشند. براکت ها را حتی می توان به پشت دندان ها متصل کردد تا از دید خارج شوند.

سفید کردن دندان ها
چه کسی از برق زدن دندان ها موقع لبخند زدن خوشش نمی آید؟ برای سفید کردن دندانها باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا با توجه به شرایط دهان و مجموعه دندان ها، بهترین روش سفید کردن دندان ها را به شما پیشنهاد دهد. محصولات متنوعی در بازار وجود دارد که عبارتند از:خمیر دندان، ژل، نوار های سفید کننده، ودهانشویه که بدون نسخه قابل خریداری هستند و ست سفید کننده که معمولاً توسط دندانپزشک در اختیار شما قرار داده می شود. البته سفید کردن دندان ها برای همه مناسب نیست مخصوصاً افرادی که دندان هایی حساس دارند. مواد سفید کننده باعث افزایش حساسیت دندان ها می شوند. به طور کلی سفید کردن دندان برای افرادی مناسب است که دندان ها و لثه سالم و متعارف داشته باشند. سفید کردن دندان های زرد در مقایسه با افرادی که دندان هایی خاکستری دارند بهتر جواب میدهد.
ترمیم های همرنگ دندان (کامپوزیت)
ترمیم های قدیمی به دلیل سایش، لب پریدگی یا ترک خوردگی معمولاً تعویض می شوند. بعضی از مردم این فرصت را مغتنم می شمارند و از دندانپزشک خود میخواهند تا به جای آمالگام از مواد ترمیمی سفید رنگ (همرنگ دندان) به این منظور استفاده کند. همانطور که می دانید آمالگام دارای جیوه است و ممکن است حذف جیوه دلیل این کار باشد. البته باید در نظر داشته باشید مقاومت ترمیم های وسیع همرنگ دندان به اندازه آمالگام نیست و استحکام کمتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =